


Кое е онова, което наред с шепата хапчета за кръвно, сърце, диабет и простáта прави твърдия електорат на БСП толкова твърд?
Бедността. Непознаването на друг начин на живот, освен този. Гордостта от тази бедност.
Тази бедност е грижливо отглеждана от Партията и възпитавана като висша добродетел и морална ценност. За нейното възвеличаване и пропагандиране преди 50 години за 11 месеца е била издигната 106 метровата телевизионна кула. За сравнение: 12 етажният блок в съседство, където можеха да се настанят млади семейства, за да раждат бъдещи пионерчета и дръзновени комкомолци, бе граден около десетина години. За този електорат бе създаден „На всеки километър”, бе написана поредицата за Емил Боев, а днес се пръкна и трамвайният клип.
За да бъдат обаче личното себеотрицание и жертва възприети безпрекословно, важно бе да се внуши аксиома №1: ПАРТИЯТА НИКОГА НЕ ГРЕШИ!
Затова и днес, когато се каже, че Първанов е социален президент, твърдият електорат вярва, че е така и чака някой ден самият президент да му "оправи" пенсията. Затова, когато Първанов пожелае да предложи мажоритарно да се избере синчето на някой трети братовчед, което иначе е много способен експерт и специалист, заслужил поста си с лични качества, твърдият електорат ще е напълно убеден, че това е така и с умиление ще се радва на следващото поколение Вигениновци. Както се радва на Станишев, когато пърпори с мотора към Бузлуджа, за да се смеси с народа на кебапчета и бира.
Този електорат е ясен.
Кога обаче, как и защо се появи бодрата червена смяна, която носи гордо тениски с обраслия образ на Че, с надпис СССР, със символ сърп и чук? Която също се катери до Бузлуджа, гледа прехласнато Серго, развява оптимистични червени знаменца?
Пак от мизерията.
Средната класа, която се зароди плахо след промяната, бе упорито притискана и задушавана от бюрокрация, корупция и нелоялна конкуренция. В сравнение със средната класа на западните демокрации, нашата има само икономическо покритие, липсва й приемственост, традиции, търговски морал и етика. Наследеното от предишното соц.поколение отрицание на собствеността се превърна в груб егоизъм, дребен тарикатлък или мошеничество. Тази класа обаче все пак успя да раздвижи икономиката на страната и да достигне някакъв напредък. За жалост не получи адекватно и устойчиво представителство в политиката, което да осигури и за в бъдеще насърчаването на частната инициатива. Вероятно пак поради липсата на традиции. В резултат на кризата тя допълнително се сви и вече никой не мисли за частна инициатива, дори напоследък гледа да се приюти на някое топло държавно или общинско местенце и да се снишава, че да може да си плаща поне тока и кредита. По-многолюдната част на нашенската средна класа е съставена от т.нар. работещи бедни, които нямат нито амбициите нито възможностите да променят живота си. Тя е доволна, ако смогне да се разплати с държавата, да отиде веднъж годишно на море и да изучи децата. Може да пусне 20 SMS-а за някой псевдо – талант, но не и да даде гласа си за евродепутат. Камо ли да си заблъска главата за сложната система на частичния мажоритарен вот. Тези родители едва ли ще разкажат на децата си какво е било при социализма, защото го живеят и сега. Свободите, които имат днес, не им говорят нищо, защото не могат да ги използват на практика така, че да подобрят живота си.
Тениската с Че в края на крайщата не струва много. Нека се радва хлапето. А и до Бузлуджа ще пътува безплатно, хем ще се поразходи.